صفحه اصلی × ورود عضویت ویدئو پادکست مقالات وبلاگ فروشگاه آزمون شخصیت آزمون هوش
logo

خود را با یک شاخصه معرفی کنید

x

خود را با یک شاخصه معرفی کنید

170

1401/5/18

:اشتراک گذاری

Paige Arnof-Fenn
مترجم: نیوشا بیدرام
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
چه می شد اگر زندگی شما در یک جمله خلاصه می شد؟
مقالات دارای عنوان هستند، برندها دارای برچسب خود هستند، اپلیکیشن توییتر شما را به نوشتن 280 کاراکتر در هر توییت محدود کرده است - پس چرا اینقدر سخت است که زندگی خود را همانند این چیزها در یک جمله خلاصه کنید؟
آیا بیش از حد شبیه یک سنگ قبر یا یک پروفایل در شبکه های اجتماعی دوستیابی است؟ بیش از حد ناخوشایند، مسخره، پیش پا افتاده یا محدود کننده است؟
من حدس می زنم که در واقع مقدار کمی از همه این موارد ذکر شده باشد. ما خود را به عنوان موجوداتی چند بعدی با زندگی شخصی و حرفه ای، سرگرمی ها، علایق، دوستان و خانواده می بینیم.
چگونه می توانید همه اینها را فقط در یک جمله مطرح کنید؟
ابتدا باید روی مهم ترین چیز تمرکز کنید. هیچ چیز خوب و بد، یا درست و غلطی وجود ندارد. اما احتمالاً یک چیز بیشتر از هر چیز دیگری شما را تعریف می کند.
یک جمله برای یک لحظه ی تعیین کننده

همیشه فکر می‌کردم وقتی کسی مدال المپیک، اسکار، تونی یا گرمی می‌گیرد، مطمئناٌ از همان موقع خط اول حرف هایی که مراسم ترحیم او می گویند را به طور قطع می‌داند.
"خواننده جاز برنده جایزه گرمی/دونده دو سرعت و برنده مدال طلای المپیک… در سن… و .... درگذشت." باید عجیب باشد که بدانیم در آن لحظه مهم نیست که چه کارهای دیگری در زندگی انجام می دهید، این سرفصل، عبارت تعریف کننده شما خواهد بود.
این در مورد مدیر عاملان موفق، مقامات ارشد نظامی و مقامات دولتی نیز صادق است؛ "مدیر عامل/رئیس‌جمهور/سفیر سابق پس از مبارزه با یک بیماری طولانی و ... در آرامش درگذشت."
اما برای بقیه ما، مسیر آنقدر هم واضح نیست. از بیشتر شماها به عنوان یک مادر، پدر، دوست، معلم یا عزیز از دست رفته به یاد آورده می شود. شاید شما آن کسی باشید که همه افراد فروشگاه را به نام می‌شناسید یا به هر بچه‌ای احساس خاص بودن می‌دهید. به احتمال زیاد، شما را با عنوانِ شغلی فعلیتان یا رشته تحصیلی خود در کالج تعریف نخواهند کرد.
یکی از راه های فکر کردن در مورد آن این است که در نظر بگیرید اگر شما نباشید چه کسی بیشتر دلتنگ شما خواهد شد. بچه های شما؟ همسر شما؟ گروه ورزشی تنیس شما؟ یا شاید حیوانات خانگی شما؟
فرقی نمی‌کند که یک فرد دوست دار حیوانات، یا علاقه‌مند به جاز، یا یک مادربزرگ دوست‌داشتنی، یک طرفدار کابویی‌ها یا یک گلف باز حرفه ای باشید، احتمالاً یک چیز خیلی مهم درباره ی شما وجود دارد که وقتی نام شما بر سر زبان می آید، مردم ابتدا به آن مورد فکر می‌کنند.
اگر که خودتان آن ویژگی مهم را نمی دانید، کافیست از دوستان و خانواده خود بپرسید و مطمئنم که به نتایج جالبی دست خواهید یافت.
افراد شاخص و جملاتی که زندگی آنها را خلاصه می کند

احتمالاً شما داستان آلفرد نوبل را شنیده باشید. او مردی ثروتمند و موفق بود که به دلیل تولید مواد منفجره، که بیشتر از هر چیز دیگری باعث مرگ و میر مردم می شد، شناخته می شد.
یک روز در کارخانه او حادثه ای رخ داد و منفجر شد. همه فکر می کردند که او کشته شده است. بنابراین روز بعد، تیتر روزنامه این بود؛ "مخترع دینامت که تعداد زیادی را به کشتن داد، فوت کرد"
با این حال، آلفرد آن روز در کارخانه نبود. تصور کنید که وقتی روزنامه صبحگاهی خود را باز می کرد، چقدر باید شوکه شده باشد.
او بلافاصله تصمیم گرفت تا زندگی خود را تغییر دهد. به این ترتیب، جایزه نوبلی که امروزه همه می شناسیم ایجاد شد. آن یک جمله ای که زندگی او را تعریف می کرد، به این شکل تغییر کرد.
آنجلینا جولی را در دهه 90 به یاد دارید؟ کسی که شیشه ای از خون شوهرش را بر گردن خود می انداخت و بی ادب و گستاخ بود. جمله ی تعریف کننده ی زندگی او نیز پس از مرگ مادرش تغییر کرد. امروزه او سفیر سازمان ملل است و از بیشتر از ده ها خیریه در سراسر جهان حمایت می کند و صدایی قوی و رسا برای زنان هالیوود است.
آن یک جمله ی تعریف کننده ی زندگی شما می تواند تغییر کند.
چگونه می توانید برای زندگی ای که به آن افتخار می کنید جمله ای بسازید؟

در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:
به چه چیزی شناخته شده‌اید یا می‌خواهید با آن به یاد آورده شوید؟
آیا این ویژگی برای شما ارزشمند است؟ آیا با ارزش های اصلی شما سازگار است و همخونی دارد؟
برای تقویت آن در مواقع حساس چه کاری می توانید انجام دهید؟
چگونه با گذر زمان می توانید آن را به روزرسانی و مرتبط با تغییراتتان نگه دارید؟
چگونه موفقیت را در طول زمان اندازه گیری می کنید؟
نوشتن یک عالمه چیز، درمقایسه با یک جمله، خیلی راحت تر است. نوشتن یک جمله که داستان شما با آن خلاصه شود، فشار زیادی است.
من و شوهرم به شوخی می گوییم که وقتی دفن می شویم، روی سنگ قبرش «خوب خورد». مال من "او هم خواند" را می خواند زیرا ما واقعاً اهل غذا هستیم و غذاهای عالی زیادی را در سراسر جهان با هم به اشتراک گذاشته ایم.
اما در نهایت، آن یک جمله ی مخصوص خودتان را پیدا کنید و با آن به زندگی خود ادامه دهید.

ایران
تهران، شهرک قدس، بلوار دادمان، جنب رستوران لانجین، پلاک 38
+(98) 21 8858 1275 - 6
شنبه تا چهارشنبه 09:00 صبح - 05:00 عصر
suport@bavar.ir
پشتیبانی 24 ساعته
بالا