صفحه اصلی × ورود عضویت ویدئو پادکست مقالات وبلاگ فروشگاه آزمون شخصیت آزمون هوش
logo

زندگی مینیمالیستی

x

زندگی مینیمالیستی

162

1401/2/24

:اشتراک گذاری

Alison Kero
مترجم: نیوشا بیدرام
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
چرا باید سبک زندگی مینیمالیسم را بپذیریم؟
وقتی به شخصی فکر می کنید که سبک زندگی مینیمالیستی(ساده گرایی) دارد، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ زندگی در یک کلبه کوچک در جنگل، بدون برق، در حالی که مجبور هستند غذای خود را در خاک پرورش دهند و لباس هایی از جنس چوب برای خود تهیه کنند؟
جای تعجبی ندارد که شما هیچ تلاشی برای بررسی بیشتر آن نکرده اید. آن نوع زندگی ای در ذهنتان دارید چندان جذاب یا آسان به نظر نمی رسد. خوشبختانه، آن تعریفی که شما از این سبک زندگی در ذهنتان دارید درست نیست. در عوض، این سبک در مورد بازگشتن به خود حقیقی شما می باشد.
سبک مینیمالیسم در مورد زندگی فقط با چیزهایی که نیاز دارید، دوست دارید و آنچه که استفاده می کنید، می باشد. این سبک به معنای رها کردن چیزها، افراد یا فعالیت‌هایی است که واقعاً از آنها لذت نمی‌برید و فقط به این دلیل که همیشه آنها را در زندگی خود داشته‌اید هنوز در زندگیتان هستند.
این سبک در مورد این است که به طور آگاهانه یک سبک زندگی ساده تری داشته باشیم که باعث افزایش شادی، سلامتی و بهره وری می شود - یا حداقل هرج و مرج و دراما های کمتری در آن است.
"هیچ مسیر واحدی برای دستیابی و حفظ سبک زندگی مینیمالیست وجود ندارد؛ این سبک در واقع بیشتر در مورد این است که اطراف خود را فقط با چیزهایی احاطه کنید که برای شادی و سلامت زندگی خود به آن نیاز دارید."
اینکه چنین چیزی از نظرتان خوشایند است یا نه، نمی دانیم. با این حال، بسیاری از افرادی که جذب سبک زندگی مینیمالیستی شده‌اند، در تلاش این هستند که روند آزاد کردن خود از یک عمر شلوغی را آغاز کنند.
خوشبختانه، این تلاش ها و سر و کله زدن ها می تواند امروز به پایان برسد.
در اینجا چند راه برای شروع مسیر خود به سمت سبک زندگی مینیمالیستی آورده شده است:
1. درهم ریختگی کمتری داشته باشید:

بسیاری از مردم متوجه شده اند که یکی از مزایای متعددی که از زندگی به سبک مینیمال به دست می آید این است که بهم ریختگی های بسیار کمتری دارید. در واقع، سبک زندگی مینیمالیستی از شما می‌خواهد که فقط با آنچه که واقعاً استفاده می‌کنید، نیاز دارید و از آن لذت می‌برید زندگی کنید.
اما آیا می دانستید که شلوغی های کمتر همچنین می تواند به این معنی باشد که:
بهم ریختگی های مادی(فیزیکی) کمتر به معنای آلودگی کمتر، گرد و غبار کمتر، و کاهش هجوم حشرات پنهان است.
بهم ریختگی های احساسی کمتر به این معنی است که بهتر می‌خوابید، استرس کمتری دارید و احساس آزادی بیشتری می‌کنید تا بدون احساس گناه، ترس یا شرم، برای خود تصمیم‌گیری کنید.
بهم ریختگی های معنوی کمتر به این معنی است که هر از چند گاهی انتخاب هایی که خوشحالتان می کند انجام می دهید و در حال سپری کردن شادترین، سالم ترین و پربازده ترین زندگی خود هستید.
اساساً، هر زمان که وسایلی را که معنایی ندارند، یا حتی بدتر، چیزهایی که یادآور خاطراتی ناخوشایند هستند را در خانه، ماشین، دفتر و زندگی خود نگه می‌دارید – این کار باعث عقب راندن شما در زندگی می شود. به هم ریختگی های شما از احساس شادی، سلامتی و بهره وری بیشتر جلوگیری می کند.
به سمت ساده گرایی بروید و هر چیزی را که دیگر دوست ندارید، استفاده نمی کنید یا نیاز ندارید، رهایش کنید. به زودی فضا، زمان و فرصت‌های زیادی را خواهید یافت.
2. شادی خود را افزایش دهید:

داشتن به هم ریختگی در زندگی در واقع به معنای نیاز به تصمیم گیری های بیشتر است. که چنین چیزی معمولا منجر به استرس، احساسات طاقت فرسا و ناخوشایند و خستگی مفرط می شود. خوشبختانه برای شما، داشتن یک سبک زندگی مینیمالیستی در واقع به شما کمک می کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشید و سطح استرس خود را کاهش دهید.
به این صورت که:
به هم ریختگی های کمتر به معنای مسئولیت های کمتر است. فقط فعالیت هایی را که به شما کمک می کنند تا شاد، سالم و سازنده باشید را حفظ کنید یا انجام دهید.
افزایش بهره وری به این معنی است که از تمرکز کردن بر روی عوامل حواس پرتی دست بکشید؛ زیرا هیچ کدام ارزشی ندارند. ناگهان، متوجه می شوید که در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام می دهید. و این، احساس خوبی دارد.
احساس توانمندسازی شخصی به این معناست که شما به جای اینکه اجازه دهید فعالیت ها، افراد، یا کارهای روزمره تان برای همه چیز به جای شما انتخاب کنند، بر تصمیم گیری خود کنترل دارید.
هر چه بیشتر همه چیزهایی را که در زندگی تان مطلقاً ضروری نیستند را رها کنید - حال می تواند مسئولیت هایتان باشد و یا حتی مسائل عاطفی که همه ما تمایل به نگه داشتن آنها داریم - زندگی راحت تر می شود.
هر چه زندگی راحت‌تر به نظرتان برسد، کم کم آسان‌تر هم می‌شود، زیرا ما انتخاب کرده‌ایم که فقط روی اولویت‌هایمان تمرکز کنیم.
3. از زمان اضافی لذت ببرید:
در مواقعی که زندگی شما به نظر می رسد و احساس می شود که از کنترل خارج شده است، با خود فکر می کنید که زمان همیشه بر علیه شما در حال سپری شدن است. احساس می کنید که کنترلی بر زندگی خود ندارید.
کسانی که سبک زندگی مینیمالیستی دارند می دانند که زمان آنها ارزشمند است و مسئولیت مراقبت و مدیریت صحیح آن بر عهده آنهاست.
حال، چطور این کار را انجام می دهند:
بدانید که کنترل خود را در دست دارید: هر چه بیشتر و زودتر متوجه شوید که شما - و فقط شما - بر نحوه گذراندن وقت خود کنترل دارید، کار ها و موارد غیرضروری بیشتری می توانید از زندگی خود حذف کنید.
اولویت های خود را لیست کنید: در مرحله بعد، حد و مرزهای سالمی را تعیین کنید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید به تمرکز خود ادامه دهید، حتی اگر زندگی چالش هایی را در راه برای شما ایجاد کند.
استراحت کافی داشته باشید: وقتی که کسل هستید زمان را از دست می دهید و خوب فکر نمی کنید. بنابراین هر چه بیشتر استراحت کنید، سازنده تر، شادتر و مصمم تر خواهید بود.
به یاد داشته باشید: انتخاب با شماست.
4. داشتن فضای بیشتر را تجربه کنید:

هرچه بیشتر از شر بهم ریختگی های خود خلاص شوید، از فضای بیشتری لذت خواهید برد. فضای آزاد شده به شما این امکان را می دهد که راحت تر نفس بکشید، حرکت کنید و فکر کنید. افرادی که سبک زندگی مینیمال را در پیش گرفته اند این را می دانند و اکنون شما نیز می توانید از آن لذت ببرید.
به این صورت که:
فقط چیزهایی که باید را در کمدهای لباس خود آویزان کنید. با قرار دادن چیزهای کم اهمیت تر در کشوهای خود، فضای خود را افزایش دهید.
در ابتدا با دسته‌بندی های «آسان»، مانند لباس‌هایتان، شروع کنید. سپس شروع به ارزیابی و بررسی چیزهای احساسی تر و سخت تر، مانند عکس ها و یادگاری ها کنید. اینکار فرآیند بررسی و دسته بندی را سریعتر و آسان تر می کند.
لباس های خود را به شکل مستطیلی تا کنید و سپس آنها را به جای افقی، به صورت عمودی قرار دهید. این به شما امکان می دهد تا به سرعت هر چیزی را که می خواهید ببینید و پیدا کنید. این روش همچنین فضای قفسه شما را تا 50 درصد افزایش می دهد.
اگر در حال تلاش برای یافتن فضای خالی در میان این درهم برهمی ها هستید، به طبیعت بروید و فقط چند لحظه را به نفس کشیدن و قدردانی وقت بگذارید. خانه خود را بدون همه چیز های اضافه اش، تجسم کنید. سپس به خانه برگردید و فضایی که تجسم کرده اید را به واقعیت تبدیل کنید.
همچنین با توجه به فضای آزاد شده نظم و روشنی بیشتری احساس خواهید کرد؛ زیرا آن درهم و برهمی ها باعث سرکوب و حواس پرتی شما می شدند.
5. سالم تر زندگی کنید:
دانشمندان دریافته‌اند که بهم ریختگی ها بیشتر از آنچه که تصور می‌شود باعث ایجاد مشکلات سلامتی می‌شوند. این فقط درباره ی زدن یک عطسه اضافی به دلیل خاک و گرد و غبار نیست. چیزهای اضافه و درهم ریختگی ها در واقع می توانند باعث اضطراب، افسردگی، بد خوابی، آسم و افزایش وزن شوند.
بخشی از سبک زندگی مینیمالیستی تمرکز بر سلامت خود،به عنوان یک اولویت، است.به این صورت که:
کیفیت خواب خود را با حذف کاغذ بازی ها و وسایل الکترونیکی از اتاق خواب خود، بهبود بخشید.
با جستجوی راه‌های آسان برای راه‌اندازی سیستم‌های ساده، مانند قرار دادن یک کاسه در نزدیکی ورودی خود برای نگه داشتن کلید ها، اضطراب و استرس را کاهش دهید.
در برنامه خود زمانی را برای ورزش کردن زمانی اختصاص دهید. حتی تمرینات سبک مانند پیاده روی می تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد. اینکار همچنین به کاهش وزن و داشتن خواب بهتر کمک می کند.
زندگی سالم داشتن فقط این نیست که هر چند وقت یکبار چند هویج بخورید. این مسئله یک سبک زندگی است که باید هر روز حفظ شود. هرچه وزن شما کمتر باشد، سالم زندگی کردن برایتان آسان تر می باشد.
6. روابط قوی تر ایجاد کنید:

آن کسانی که به سبک زندگی مینیمالیستی روی آورده‌اند، مطرح کرده‌اند که احساس می‌کنند روابطشان با همه اطرافیانشان قوی‌تر شده است.
دلیلش آن است که:
کیفیت مهم تر از کمیت: داشتن دوستان کمتر در واقع گاهی به معنای داشتن زمان بیشتر برای ایجاد روابط قوی تر با آن دوستانی است که به همان اندازه که شما از آنها حمایت می کنید، از شما حمایت می کنند.
آزادانه و بدون هیچ فیلتری، خودشان هستند: دوستی های با کیفیت به افراد اجازه می دهد که خودشان باشند، به این معنی که دیگر نیازی به صرف وقت و انرژی برای حفظ دوستی های خود ندارند و باهم راحت هستند.
هرج و مرج کمتر: حذف روابط بی پایه و اساسی که ناسالم، غیرحمایت کننده، طاقت فرسا یا سخت هستند به شما کمک می کند از یک محیط امن و حمایت کننده لذت ببرید.
روابط منفی یا پر هرج و مرج به همان اندازه ی به هم ریختگی های فیزیکی، به خوشبختی، سلامتی و بهره وری یک فرد آسیب می رساند. هرچه بیشتر بر روابط سالم، شاد و حمایت کننده تمرکز کنیم و کمتر بر تعداد "دوست"های خود تمرکز کنیم، از روابط بهتری لذت خواهیم برد.
7. پول بیشتر:
سبک زندگی مینیمالیستی به این معنی است که اکنون مجبور هستید در مورد نحوه خرج کردن پول های خود تصمیمات عاقلانه بگیرید - زیرا فضای کمتری برای نگهداری چیزها وجود دارد. سبک زندگی مینیمالیستی یعنی وابستگی کمتر به چیزهایی که خوشحالتان می کند و وابستگی بیشتر به خودتان.
پس این یعنی:
چیزهای کمتر به معنای پرداخت صورت حساب های کمتر و پیگیری های کمتر است.
خریدن فقط آنچه که نیاز دارید به معنای کاهش خریدهای عجولانه و چرت و پرت های اضافی است.
پیگیری مسائل مالی آسان تر است و کمتر احتمال دارد در مکان های مختلف پول اضافی و بیخود خرج کنید.
سبک زندگی مینیمالیستی به شما کمک می‌کند تا آنچه را که واقعاً در زندگی برای شما مهم است پیدا کنید. همیشه در زندگی تنها برای اولویت های شما فضایی وجود دارد و این به شما کمک می کند تا روی بهترین زندگی ای که ممکن است داشته باشید، تمرکز کنید.
ایران
تهران، شهرک قدس، بلوار دادمان، جنب رستوران لانجین، پلاک 38
+(98) 21 8858 1275 - 6
شنبه تا چهارشنبه 09:00 صبح - 05:00 عصر
suport@bavar.ir
پشتیبانی 24 ساعته
بالا