صفحه اصلی × ورود عضویت ویدئو پادکست مقالات وبلاگ فروشگاه آزمون شخصیت آزمون هوش
logo

سرمایه هویتی

x

سرمایه هویتی

1417

1400/8/3

:اشتراک گذاری

Indiana Lee

ترجمه نیوشا بیدرام
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

تعریف و ایجاد "سرمایه هویتی" برای برداشتن بهترین قدم ها در زندگی خود

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از افراد به نظر می رسد در رسیدن به شغل رویایی خود و یا در شروع یک شغل هیجان انگیز بسیار بهتر عمل می کنند، در حالی که برخی دیگر سرگردان هستند؟ در واقع، ممکن است خود شما هم احساس کنید که  در حال کشمکش هستید و برایتان سوال پیش آمده که راز این موضوع چیست.
پاسخ این سوال ممکن است در یک عبارت ساده باشد: سرمایه هویت. دکتر مگ جی، نویسنده کتاب " دهه تعیین کننده The Defining Decade "، سرمایه هویت را "به شکل استعاری، به عنوان پول رایج مورد استفاده ما برای رسیدن به مشاغل یا روابط " تعریف می کند. به زبان ساده تر، این عبارت به معنای سرمایه گذاری روی انواع تجربیات و آموزشی است که به شما کمک می کند گام های بعدی را در زندگی خود بردارید.
برای ایجاد سرمایه هویتی چه می توان کرد؟ این موضوع در کل در مورد سرمایه گذاری روی خود و اهدافی است که برای زندگی خود در نظر گرفته اید. در اینجا نگاهی به چند ایده و طرز فکر که به شما کمک می کنند تا به مراحل جدیدی از موفقیت برسید، می اندازیم.

اهداف خود را مشخص کنید

یکی از مواردی که افراد موفق را از کسانی که موفق نیستند جدا می کند این است که آنها زمانی را برای تعریف و تعیین کردن "موفقیت" برای خودشان قرار می دهند. به خاطر داشته باشید، به موفقیت رسیدن و موفق شدن لزوماً نباید متناسب با نمونه های جهانی این واژه یا برآوردن انتظارات خانواده، دوستان یا همکاران شما باشد.
تعریف یک نفر از موفقیت می تواند یک دفتر کوچک در گوشه ای از یک شرکت باشد، در حالی که برای شخصی دیگر شاید چنین نتیجه ای، به جای موفقیت یک کابوس باشد. بنابراین، اولین قدم این است که حد و مرزها را کنار بگذارید و تصمیم بگیرید که زندگی موفق برای شما چظور بنظر می آید و چگونه است. سپس برای رسیدن به آن اهداف سخت تلاش کنید.
آیا می خواهید که با حیوانات کار کنید؟ اگر که اینطور است، آیا به آن به عنوان یک حرفه یا یک سرگرمی نگاه خواهید کرد؟ دانستن اینکه به کجا می خواهید برسید اولین قدم برای نقشه ریختن و انتخاب سرمایه هویتی ای است که می خواهید توسعه و پرورشش دهید. اگر نمی دانید که می خواهید چه کار کنید، نگران نباشید. در عوض، بر روی کسی که می خواهید به آن تبدیل شوید تمرکز کنید. در بسیاری از مواقع حرکت به سمت اشتیاق و علایقتان یک گام بزرگ در جهت سرمایه گذاری بر روی سرمایه ی هویت مناسب خواهد بود.

متعهد به رشد کاری باشید

اگر متوجه این شدید که اغلب با تخریب خودتان یا روبه رو شدن با شکست ها ی پی در پی به سمت اهداف خود حرکت می کنید، بهتر است که یک قدم به عقب بردارید و دلیل آن را بررسی کنید. چیزی که بسیاری از مردم متوجه اش می شوند این است که آنها نمی توانند تغییرات قابل توجهی در زندگی خود ایجاد کنند.
بخشی از مدیریت تغییر شامل درک کردن این موضوع است که حتی برداشتن یک قدم مثبت رو به جلو، به معنای کنار و پشت سر گذاشتن چیز دیگری است. این رها کردن می تواند چالش برانگیزترین قسمت کار شما در رسیدن به رویاهایتان باشد.
مدت زمانی را برای خود کنار بگذارید و آنچه را که باید برای رسیدن به اهداف خود، دستیابی به رشد شخصی و تبدیل شدن به فرد رویاهایتان رها کنید، بنویسید. با خودتان روراست باشید. ضرر کردن بخشی از هر تغییر است و اگر از قبل به آن متعهد نباشید، از سرمایه گذاری تان در زمینه آموزش و کسب تجربه کاسته می شود.
در نهایت، آماده یک سفر طولانی باشید. در جوامع ما، تحویل دادن هرچه سریعتر هرچیزی موجب خوشنودی لحظه ای می شود. اگرچه، توسعه ی سرمایه هویتی شما یک فرآیند فوری و بی درنگ نیست. این یک ماراتون است، نه دو سرعت. اما ارزشش را دارد!

از ترس به عنوان ابزاری برای کمک به پیشروی خود استفاده کنید
تغییرات زیاد همچنین موجب ایجاد ترس می شود. ترس هم می تواند شما را عقب نگه دارد و هم می تواند تبدیل به ابزاری برای کمک به رشد شما شود. هر زمان که ترس ظاهر شد، سعی کنید از آنچه که به شما می گوید درس بگیرید. از چه جهت آسیبی دیده اید تا بتوانید بر درمان آن تمرکز کنید؟ کدام تغییرات مهم فرصت های جدیدی را پیش رویتان قرار داده است؟
اگر متوجه شدید که شغل خود را از دست داده اید یا اخراج شده اید، ممکن است با برنامه ریزی و ایجاد یک سری فرصت های رشد به پر کردن این شکاف بپردازید. بعنوان مثال، ممکن است بخواهید سفر کنید؛ که این کار یک راه عالی برای مقابله با ترس ها و توسعه ی منطقه امن و راحتی شما است. اگر این کار را می کنید، مطمئن شوید که طریقه ی با خیال راحت در جاده سفر کردن را می دانید، به خصوص اگر به جایی کاملاً جدید سفر می کنید
اگر نمی توانید به مکانی خیلی دور بروید، سعی کنید حداقل سفر کوتاهی به طبیعت داشته باشید. گاهی اوقات قرار گرفتن در یک محیط پرآرامش و طبیعی، تنها چیزی است که ما برای مقابله با ترس و از طرف دیگر، رشد کردن نیاز داریم. ممکن است متوجه این شوید که پیچ و تاب درختان و نسیم ملایم به شما وضوح و روشنی زیادی در مورد نوع سرمایه هویتی که می خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، می دهد.

تصمیم بگیرید که چگونه سرمایه هویتی خود را بسازید
سرمایه هویتی شما مجموعه ای از آموزش و تجربیات است که شما را برای فرصت، شغل یا مرحله بعدی زندگی خود آماده می سازد. چه ایده ها و تفکراتی برای ایجاد و ساخت سرمایه هویتی شما وجود دارد؟ شاید تعجب کنید که همه آنها گران و وقت گیر نیستند. گاهی کوچکترین قدم ها بیشترین تفاوت را ایجاد می کند.

در اینجا به بررسی گروهی از این ایده ها می پردازیم :
حد و مرز هایی ایجاد کنید و روابط سمی را از بین ببرید و محو کنید

گاهی اوقات آنچه که ما را عقب نگه می دارد اصلاً ما نیستیم. این در واقع همان چیزی است که ما به اطرافیانمان اجازه می دهیم تا انجام دهند. تعیین حد و مرزها یک چالش مهم است و این کار ممکن است موجب ناراحتیِ برخی از افرادی که کارشان سوء استفاده از شما بود، شود. با این حال، وقتی به خودتان احترام می گذارید و از دیگران می خواهید که همین کار را انجام دهند، از روابط سمی خلاص می شوید و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.
یک لیست "توقف از انجام دادن" تهیه کنید  
شما احتمالاً با ایده لیست "انجام کارها" آشنا هستید، اما لیست "توقف از انجام دادن کارها " چطور؟ لیستی از کارهایی که واقعاً از پرداختن به آنها لذت نمی برید تهیه کنید، چیزهایی که به نظر می رسد به زندگی شما گند می زنند. از این طریق، راه هایی برای جلوگیری از انجام آنها پیدا کنید! این ممکن است به معنای ایستادگی برای خودتان باشد یا به به زبان ساده تر، ممکن است به این معنی باشد که الان دیگر چیزی که زمانی به آن علاقه ای داشتید، شما را از لحاظ روحی ارضا نمی کند.
نامه ای از طرف خودتان در آینده برای خودتان در حال حاضر بنویسید
به آن نمونه از خودتان که در آینده امیدوار هستید تا به آن تبدیل شوید، فکر کنید و از این منظر، نامه ای برای خود فعلیتان بنویسید. این به شما کمک می کند تا از نظر موفقیت و رشد به زندگی خود فکر کنید و همچنین باعث ایجاد دلگرمی های زیادی می شود. به این فکر کنید که نسخه ی آینده شما چه توصیه هایی به شما خواهد کرد و سپس آن ها را گوش کرده و رعایت کنید!
یک مهارت جدید را به مدت شش ماه تمرین کنید
در این مورد، مهارتی را انتخاب کنید که فکر می کنید در جهت تبدیل شدنتان به فردی که می خواهید در آینده باشید، کمک کند و به اینکه به مدت شش ماه آن را تمرین کنید، متعهد باشید. یک دوره ی متمرکز یادگیری و تمرین به شما تجربه ی زیادی می دهد و به شما کمک می کند تا ببینید آیا این مهارت چیزی است که از آن لذت می برید یا خیر. پس از شش ماه اولیه، مهارت دیگری را برای تمرین کردن و یادگیری در نظر بگیرید.
شغل و اهداف خود را مرور کنید
از منظر کاری، در چه نقطه ای قرار دارید؟ از آن راضی هستید؟ در غیر این صورت، ممکن است بخواهید که یک برنامه شغلی جدید ترسیم کنید و قدم هایی در این راستا بردارید. ممکن است لازم باشد رزومه خود را مرور کنید؛ اینکه بفهمید نیازمندی های یک کار جدید چیست یا حتی شاید به این نتیجه برسید که باید به تحصیل بازگردید و ادامه تحصیل دهید. به خاطر داشته باشید که تحصیل کردن به معنای گرفتن مدرک دانشگاهی چهار ساله نیست. گاهی اوقات می توانید یک گواهینامه از مراکز فنی حرفه ای دریافت کنید؛ مراکزی که اطلاعات متمرکز مورد نیازتان را در اختیار شما قرار می دهند و در عین حال می توانید مقدار قابل توجهی از پولتان را ذخیره کنید.
مهم نیست که در چه زمانی از سال قرار دارید، یک نسخه جدید از خودتان را پیدا کنید
"سال جدید، من جدید" یک جمله ی رایجی است که در 1 فروردین گفته می شود، اما هیچ دلیلی برای اینکه منتظر سال جدید بمانیم، وجود ندارد. در عوض، وقت بگذارید و سرمایه هویتیِ فعلی خود را مرور کنید و اینکه چگونه به اهداف آینده تان کمک می کند. از آنجا، برای لذت بردن از فرصت ها و تجربیات آموزشی جدیدی که به پیشرفتتان کمک می کنند، برنامه ریزی کنید.
در آینده به این کار افتخار خواهید کرد!
ایران
تهران، شهرک قدس، بلوار دادمان، جنب رستوران لانجین، پلاک 38
+(98) 21 8858 1275 - 6
شنبه تا چهارشنبه 09:00 صبح - 05:00 عصر
suport@bavar.ir
پشتیبانی 24 ساعته
بالا