صفحه اصلی × ورود عضویت ویدئو پادکست مقالات وبلاگ فروشگاه آزمون شخصیت آزمون هوش
logo

آوای صلح

x

آوای صلح

53

1400/5/24

:اشتراک گذاری

آوای صلح

دریا دادور متولد 1350 در مشهد و خواننده اپراست. فوق لیسانس رشته هنرهای تجسمی و دوره دیده رشته آواز باروک می باشد. از سمت پدربزرگ پدری، اصالتا باکویی و از سمت پدربزرگ مادری، گیلکی (رشت) می باشد. مادرش خانم نسرین ارمگان معروف به چنگ سحرآمیز، کارگردان تئاتر عروسکی، ترانه سرا و خواننده بوده و پدرش پزشک متخصص خون در فرانسه است.
در سال 1355 وقتی 5 ساله بود از مشهد به تهران نقل مکان مى كند. او بخاطر شغل مادر ، در فضاى تئاتر و موسيقى رشد كرده و وارد کلاس های موسیقی سیمین قدیری مى شود. در14 سالگی سفری به پاکستان داشت و در آنجا با دیدن یک اپرا از Offenbach به موسیقی اپرا علاقمند شد؛ تا اینکه سال 70 در 20 سالگی به کشور فرانسه نزد پدرش رفته با تشویق پدر راهی کنسرواتوار موسیقی مى شود.
دريا یکسال بعد تخصص موسیقی خود را در شهر تولوز تکمیل کرده و فوق لیسانس هنرهای نمایشی (نقاشی) را هم مى گيرد. نخستین کنسرت او، سال 78 در تئاتر سلطنتی کومپینی فرانسه بود. تا اینکه از کنسرواتوار ملی تولز موفق شد؛ مدال طلای رشته آواز لیزیک را بگیرد. اين بانوى اپرا، سال 1381 در اپرای رستم و سهراب به رهبری لوریس چکناواریان از ارکستر سمفونیک ارمنستان در تهران، به ايفاى نقش تهمینه پرداخت.
خودش در اين باره مى گويد: من تا لحظه ای که بروم روی صحنه باور نمی کردم اجازه بدهند تا اینکه شد و خیلی خوشحال بودم در کشورم توانستم آواز بخوانم. البته این مراسم در شب های بعد لغو شد. اومسلط به زبان های فارسی، فرانسوی و انگلیسی ست و می تواند به بسیاری از لهجه ها و زبان های ایرانی همچون ترکی، کردی و گیلانی هم آواز بخواند. تاکنون به 12 زبان دنیا آواز خوانده است. نام دریا دادور در فهرست 1000 نام درخشان خاورمیانه و دنیای عرب و همچنین در کتاب برجسته ترین، مهمترین و قدرتمندترین زنان خاورمیانه آمده است.

ایران
تهران، شهرک قدس، بلوار دادمان، جنب رستوران لانجین، پلاک 38
+(98) 21 8858 1275 - 6
شنبه تا چهارشنبه 09:00 صبح - 05:00 عصر
suport@bavar.ir
پشتیبانی 24 ساعته
بالا