صفحه اصلی × ورود عضویت ویدئو پادکست مقالات وبلاگ فروشگاه آزمون شخصیت آزمون هوش
logo

دوستی چیست؟

x

دوستی چیست؟

801

1400/4/5

:اشتراک گذاری

Alia Hoyt & Molly Edmonds
ترجمه نیوشا بیدرام
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
دوستی چیست؟
علی رغم تمام جذابیتی که داستان های عاشقانه برای ما دارند، جذاب ترین قصه ها (چه تخیلی و چه غیره ) داستان هایی هستند که در رابطه با " بهترین دوستان" است، مانند تلما و لوئیز (فیلم سینمایی) ، وودی و باز (کارتون اسباب بازی ها) و حتی کاپیتان کرک و اسپاک (star trek) .
فرقی نمی کند که چه مشکلی پیش آمده، این مدل رفیق ها همیشه هوای یکدیگر را در لحظات سختی و آسانی داشته اند، حتی با وجود تمام دست اندازهای زیادی که در مسیر وجود داشته. اما، دقیقاً مانند روابط عاشقانه، اگر تا به حال سعی در پیدا کردن دوست جدیدی داشتید و نتوانستید، احتمالاً به این دلیل است که یکی از مولفه های اصلیِ دوستی بینتون وجود نداشته. 
دکتر سوزان دگز- وایت، روانشناس و کارشناس روابط دوستی از دانشگاه شمال ایلینوی، در مصاحبه ای گفته است که : دوستی رابطه ای است که شامل دو بعد بسیار مهم - وابستگی متقابل و مشارکت داوطلبانه -  است. همانطور که هرکسی که تابحال رابطه ی دوستی ای داشته می داند، دوستی یک فرایند و تجربه پیچیده است. دکتر سوزان می گوید: دوستی واقعی با توجه به تمایل هر فرد برای تعامل با دیگری صورت می گیرد. این مربوط به علاقه متقابل به تجربیات و افكار یكدیگر و همچنین احساس تعلق خاطر و برقراری ارتباط است. همچنین او عنوان کرد که : دوستی ها نیاز به ارتباط متقابل دارند. یعنی تحسین، احترام، اعتماد و حمایت عاطفی و ابزاری از یکدیگر.
اما با تمام این تفاسیر، اگر یک دوست جدید همان جذابیت های مسرت بخش را در شما نبیند، بعید است که رابطه ای عمیق و ماندگار بین شما ایجاد شود. با این اوصاف، نمی توان گفت که یک رابطه ی دوستی در چه زمانی و در کجا و یا به چه شکلی ایجاد می شود. اغلب آنها از یک علاقه یا سرگرمی مشترک شروع می شوند و طرفین آن رابطه معمولاً به دلیل اینکه در مرحله ی یکسانی از زندگی  قرار دارند، مثلا  پدر و مادر هردو بازنشسته شده اند، به سمت یکدیگر جذب  می شوند.
افراد با پیشینه و فرهنگ مشابه ناخواسته تمایل دارند که با توجه به تجربیات مشترک شان به سمت یکدیگر کشیده شوند. اگرچه که بیشتر این روابط برای عمیق تر شدن زمان لازم دارند، اما گاهی اوقات روابط دوستی به سرعت یک رعد و برق شکل می گیرند.
بعضی اوقات شما می توانید در یک جمعیت بزرگی از افراد جدید باشید و نظر شخصی را به خود جلب کنید و بعد یکهو، کلیک، دوستی ای در لحظه شکل می گیرد. دکتر سوزان در مورد تجربه ای که او" پدیده کلیک " نامیده است، می گوید: این پدیده به نوعی همانند آن پدیده ی " عشق در نگاه اول "است ، اما به جای یک رابطه ی عاشقانه، در رابطه با یک دوستی عمیق است.
در واقع، دوستی های با کیفیت برای خوشبختی ما بسیار اهمیت دارند. مطالعه ای که در سال 2017 در مجله Personal Relationships انجام شده بود نشان داد که داشتنِ روابط دوستانه ی قوی در زندگی در واقع حتی بیشتر از دخالت ها و حمایت های خانواده، در سلامت و شادی ما در سنین پیری تاثیر دارد. مزایای دوستی به طور کلی مادام العمر است.
تحقیقات نشان داده که افراد با دوستان خوب غالباً بیشتر احساس خوشبختی می کنند و استرس کمتری دارند و بیشتر از افراد دیگر، احساس تعلق خاطر می کنند. داشتن یک شبکه قوی از دوستان، اعتماد به نفس را نیز افزایش می دهد. به علاوه، دوستان هرکس در بسیاری از اوقات از جمله در زمان بیماری، از دست دادن یک عزیز  یا در زمان جدایی، شما را مورد حمایت عاطفی بسیار زیادی قرار می دهند.
به عبارت دیگر، دوستی شگفت انگیز است. سخنان زیادی در نقل فضایل داشتن دوست گفته شده است. هرچند اینها به معنای آن نیست که حفظ یک رابطه ی دوستی آسان است. این مسئله مستلزم صرف وقت و تلاش و مستلزم آن است که افراد گاهی شخص دیگری غیر از خود را در اولویت خود قرار دهند و در ازای آن، او می تواند در موقعیت های خوب و بد ، پشتیبان شما باشد و آسایش و آرامش بی نظیری را برایتان فراهم کند.
انواع مختلف دوست  کدامند؟


باز هم می گویم، به ندرت ممکن است که شخصی با یک فرد مجازی، مثلا در اینستاگرم، بتوانند تبدیل به بهترین دوست یکدیگر شوند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که تقریباً 50 ساعت حضور پیش فردی لازم است تا آن فرد از یک آشنای ساده به یک دوست عادی تبدیل شود و سپس 90 ساعت برای ارتقا یافتن به جایگاه یک دوست مورد قبول لازم است. همچنین برای ایجاد یک رابطه ی دوستی نزدیک تر حدود 200 ساعت تعامل اضافی لازم است!
طبق گفته دکتر سوزان، چهار نوع دوستی وجود دارد: آشنایی ساده، دوستی عادی، دوستی صمیمی و بهترین دوست. وی همچنین می گوید: سطح دوستی با افزایش میزان تقابل افراد با یکدیگر و احترام و محبت متقابل، عمیق تر می شود.
افراد حاضر در سطح " آشنایی ساده" به راحتی قابل تشخیص هستند. آنها افرادی هستند که به طور قطع، جزو افراد غریبه ی اطرافتان محسوب نمی شوند و مرتباً در مکانی مانند کافی شاپ یا کافه تریای کار با آنها برخورد می کنید. دکتر سوزان می گوید: این افراد کسانی هستند كه در حد داشتن مکالمه ی کوچکی با آنها در ارتباط هستیم ، اما در واقع افرادی نیستند كه بتوانیم به مهمانی شام دعوت كنیم یا در صورت نیاز به كمك، با آنها تماس بگیریم.
در مقابل، دوستان در "سطح استاندارد" کسانی هستند که سعی می کنیم با آنها برخورد داشته باشیم یا با آنها گرم بگیریم و قاطی شویم. او می گوید: اینها ، مثلا آن گروه زنانی هستند که وظایف گروهی ورزش کودکان را با آنها تقسیم می کنید و به عنوان مثال معمولاً با آنها در حین بازی وقت می گذرانید.
این دوستی هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم مطمئناً روابط ارزشمندی هستند، اما زمانی که اوضاع بهم ریزد، احتمالاً برای درخواست کمک یا حمایت با یک "دوست نزدیک" خود تماس خواهید گرفت. این افراد، کسانی هستند که رازهایتان را با آنها در میان می گذارید. دکتر سوزان توضیح می دهد که : نه تنها اعتماد زیادی بین این دوستان وجود دارد، بلکه علاقه بی قید و شرط زیادی نیز بین آنها وجود دارد. شما ممکن است انتخاب هایی که دوست صمیمی تان دارد نپسندید، اما از او در تمام مراحل آن دفاع می کنید.
آخرین مورد اما نه کم اهمیت ترین، پدیده معدود و زیبای داشتن "بهترین دوست" است.
دکتر سوزان می گوید : داشتن بهترین دوست، نادرترین نوع دوستی است که همه ما باید در زندگی خود داشته باشیم. در چنین رابطه ای، دوستتان بدون اینکه لازم باشد شما کلامی به زبان بیاورید، خود متوجه موضوع خواهد شد. در این روابط، دوستتان در همه حال شما را دوست خواهد داشت.
آنها لزوماً افرادی نیستند که هر روز با آنها صحبت می کنید. شما ممکن است هفته ها یا ماه ها بدون ارتباط با یکدیگر بگذرانید ، اما وقتی دوباره بهم برسید، انگار هیچ فاصله و زمانی بینتان نگذشته است. این دوستی ها از روح و قلب شما نشات می گیرند و می توانند به شما آرامش دهند حتی اگر همیشه با آنها در ارتباط نباشید.
روابط دوستانه ی مرد ها در برابر روابط دوستانه ی زن ها


اگرچه شباهت های زیادی بین هر دو نوع دوستی وجود دارد، اما کارشناسان متوجه شده اند که زنان برای به اشتراک گذاشتن رازها و روابطشان تمایل به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند. از طرفی مردان تمایل دارند که در یک فعالیت مشترک با یکدیگر پیوند برقرار کنند - برای مثال تماشای ورزش. با این حال، دوستی های مردانه دوام بیشتری دارند زیرا در مقایسه با دوستی های زنان، مردان از طرف مقابل در رابطه ی دوستانه شان تقاضا های کمتری دارند.
وقتی دوستی های خوب خراب می شوند.

سخنان حکیمانه و قدیمی زیادی وجود دارد که می گویند سه نوع دوست وجود دارد:
1.دوستی ای که به یک دلیلی وجود دارد (مثلا شما در همسایگی یکدیگر زندگی می کردید)
2.دوستی های فصلی (دبیرستان ، دانشگاه ، پدر و مادر جدید)
3.دوستی هایی که برای یک عمر خواهند بود.
گاهی اوقات، فصل های مختلفی از زندگی می گذرد و دوستان بدون هیچ دلیل خاصی از دسترس خارج می شوند. با این حال گاهی حتی یک دوستی سالم می تواند سمی شود. طبق گفته دکتر سوزان، شش نشانه رایج در این روابط وجود دارد :
• متوجه شوید که معاشرت با یک فرد خاص باعث می شود احساس بدتری داشته باشید، نه بهتر.
• زمانی که شما شروع به امتحان کردن و گشتن به دنبال دلایلی برای وقت نگذراندن با یک دوست کنید یا تمایل به لغو برنامه های با آنها دارید.
• زمانیکه به نظر برسد دوستتان فقط "از شما خوشش می آید" یا فقط وقتیکه به چیزی نیاز دارد به سراغتان می آید.
• زمانیکه دوست شما سعی کند تا شما را از داشتن روابط دیگر در زندگیتان - مثلاً با بد دهنی به پارتنر یا سایر دوستانتان - حفظ کند.
• در حالی که دوستی ها مبتنی بر مبادلات اجتماعی است، این دوستان معمولاً بیشتر از آنچه که باید، از شما اطلاعات می گیرد.
همه دوستی ها ارزش جنگیدن را ندارند. دکتر دگز- وایت می گوید: زمانیکه احساس کردید رابطه ای شما را از همه چیز عقب نگه داشته یا شما را به زیر می کشد، مطمئننا اشکالی در اینکه این دوستی را از بین ببرید و کنارش بگذارید وجود ندارد.
نکته ای زیبا در مورد دوستی ها این است که آنها روابطی داوطلبانه هستند و اگر زمانی ، دیگر ارزشی برای سرمایه گذاری در این روابط پیدا نکردید، همیشه این گزینه که آن را از بین ببرید و کنارش بگذارید را روی میز دارید.
البته اگر هنوز فکر می کنید که رابطه ای ارزش حفظ کردنش را دارد، اصلا اشکالی در اینکه برای بهتر شدن و ترمیم آن رابطه تلاش کنید، وجود ندارد.
دکتر وایت در این شرایط توصیه می کند که از برخی قوانین اساسی پیروی کنند. ابتدا، در رابطه با اینکه می خواهید با کسی در مورد دوستی صحبت کنید، صاف و صادق باشید. او می گوید: "هیچ کس دوست ندارد که این نوع مکالمه غافلگیرشان کند، بنابراین از قبل حتما او را در جریان بگذارید.
همچنین این مکالمه را در جایی خنثی برای طرفین، حتی در یک مکان عمومی مانند پارک یا کافی شاپ انجام دهید، چون به این صورت کمتر احتمال بیش از حد احساساتی یا عصبانی شدن وجود خواهد داشت. همچنین توصیه می شود به استفاده ازعباراتی که "من" دارند به بررسی موضوعات بپردازید.
به عنوان مثال، نگویید، شما همیشه پیشنهادهای من را کنار می گذارید. در عوض بگویید وقتی پیشنهادهای من را نادیده می گیرید، احساسات من جریحه دار می شوند یا احساس میکنم فرد بی ارزشی هستم.
این مهمه که شما روی اینکه "خودتون" چه فکر یا احساسی در برابر رفتار او دارید، تمرکز کنید. حتماً با دقت به پاسخ های او در مورد نگرانی هایتان گوش دهید. ممکن است او کاملاً از رفتارها و اقداماتش بی خبر بوده باشد، یا ممکن است نگرانی های جایزی داشته باشد که بخواهد با شما در میانشان بگذارد.
در مرحله بعدی، سعی کنید سازشی را رقم بزنید که هردو را راضی کند. متأسفانه، برخی از افراد معتقدند كه سازش به معنای از دست دادن و باختن در یک موقعیت است. زیرا هر شخص باید چیزی را قبول كند. اگرچه که این حرف واقعیت دارد، اما هر رابطه سالم معمولاً شامل سازش و سازگاری با نیازها یا خواسته های طرف مقابل است. در دوستی هم تفاوتی ندارند - برای پیشرفت یک رابطه، واقعاً تلاش دو طرف لازم است تا بتواند به نتیجه برسد.
چه کسی می داند؟ با کمی تلاش هر دو طرف، شاید بتوانید همه چیزرا دوباره به حال قبل برگردانید.

ایران
تهران، شهرک قدس، بلوار دادمان، جنب رستوران لانجین، پلاک 38
+(98) 21 8858 1275 - 6
شنبه تا چهارشنبه 09:00 صبح - 05:00 عصر
suport@bavar.ir
پشتیبانی 24 ساعته
بالا